Przede wszystkim powinno być dla Ciebie jasne, że norma daje Ci bezpieczeństwo. Jeśli przykładowo chcesz zamówić klasę C30/37 to będzie ona jednakowa u wszystkich producentów. Takie jest założenie i cel tej normy - ujednolicenie zasad. Dlatego my jesteśmy jej zwolennikami, a nasi producenci poruszają się w jej granicach. Dlaczego to ważne? Żebyś była lub był spokojny o jakość zamawianego produktu, a porównując oferty, porównywała lub porównywał tzw. „jabłko do jabłka”. A czym dokładnie jest klasa betonu? O tym poniżej:
Wyobraź sobie, że masz przed sobą betonowy walec. Ładny, gładki, szary - na upartego mógłbyś go wstawić do wnętrza i mówić, że to przykład sztuki nowoczesnej. I teraz w myślach obciążasz go kolejno: komodą, krzesłem, encyklopedią której nikt nie przeglądał od 10 lat, stolikiem kawowym, cegłą… Stawiając jeden przedmiot na drugim, generujesz zjawisko zwane ściskaniem. Mówiąc w wielkim uproszczeniu i w wielkim skrócie: stawiane na sobie przedmioty generują obciążenie, które rozkłada się równomiernie na powierzchnię górnej ściany walca. Jedna z tych sił naciska na górę, a druga jej “oddaje”, reagując od dołu.
Mam nadzieję, że już mniej więcej wiesz, czym jest ściskanie. Przejdźmy teraz do konkretów. Klasa betonu mówi nam, jakie maksymalne obciążenie - wyrażone w megapaskalach - możesz nałożyć na kostkę sześcienną, żeby nie uległa ona uszkodzeniu. Przykładowo, klasa C30/37 mówi nam, że maksymalne obciążenie to 30 MPa (C - concrete, 30 - 30 MPa. Co oznacza 37, jeszcze do tego dojdziemy. Żeby nie było za prosto, to pierwsza z wartości oznacza wytrzymałość próbki walcowej). Nie bierze się tutaj pod uwagę dowolnej próbki - w przypadku walca to 15 cm szerokości i 30 cm wysokości. A ile to jest te 30 MPa? Mniej więcej tyle, ile generuje nacisk stempla na metal, wybijający detal na powierzchni monety. Tyle - według niektórych danych - generuje także nacisk zęba rekina, który pozwala rozgryzać mu nawet najtwardsze muszle.
A czym jest “37” w oznaczeniu “C30/37”? To oznaczenie maksymalnego nacisku, który może przyjąć próbka danego betonu, tyle że na próbce sześciennej, o wymiarach 15 cm x 15 cm x 15 cm. Skąd pomysł na dwie próbki? Cóż, w różnych krajach europejskich preferowane są inne standardy. Różnica w wytrzymałości (ilości MPa, które dana próbka jest w stanie “przenieść”) wynika z budowy geometrycznej - w przypadku sześcianu próbka jest bardziej jednorodna (ma identyczną wysokość, szerokość i długość), rozkład naprężeń w próbce jest zatem bardziej jednorodny podczas testów.
No dobra, dość teoretyzowania. Co to oznacza w praktyce? A no to, że zupełnie innej klasy beton będzie potrzebny do wykonania tarasu (gdzie - w dużym uproszczeniu - obciążeniem może być zestaw mebli ogrodowych czy zestaw do grillowania), niż do wykonania na przykład stropu - który musi przenieść chociażby ściany. Oczywiście nie trzeba chyba wyjaśniać, że beton, w zależności od klasy, różni się składem. A inny skład to inna cena! O tym, z czego składa się beton, przeczytacie w innym naszym artykule (O składnikach betonu).
Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu, zamówienia na naszej platformie robisz nieco bardziej świadomie. Pamiętaj - jesteśmy nie tylko po to, by maksymalnie ułatwić proces zamawiania betonu. Naszą misją jest sprawić, by podstawowe zagadnienia związane z budową były prostsze. Bo jeśli coś jest prostsze, jest też mniej stresujące i bardziej satysfakcjonujące!